Events

Get your tickets to the WARR Awards today!

The 2019 Waste and Resource Recovery (WARR) Awards evening and gala dinner is just a few weeks away. Don’t miss out on tickets – grab some for you and your team today!

Hosted by Waste Management and Resource Recovery Association of Australia (WMRR) and Inside Waste the awards night will be held on November 14 at Australian National Maritime Museum in Sydney. To purchase a ticket to the awards evening, click here.

Winners of each awards category will be announced on the evening.

The finalists were announced in mid-October after intense reviewing and consideration by 10 independent judging panels.

This year’s WARR Awards finalists are:

Outstanding WARR Project: Regional/Rural

•    East Arnhem Regional Council

•    Albury City Council

•    Goulburn Valley Waste & Resource Recovery Group

 

Judges:

•    Matthew McCarthy, Manager Townsville Waste Services, Townsville City Council

•    Tim Youe, CEO, Southern Metropolitan Regional Council

•    Ros Dent, Environmental Manager, Bingo Industries

•    Jodi Wright, Head of Engineering, Solid Waste Services, Cleanaway

 

Outstanding WARR Project: Metro

•    TOMRA Collection Solutions

•    Waverley Council

•    Macquarie Capital

 

Judges

•    Kathy MacInnes, Associate Director, Ricardo Energy, Environment & Planning

•    Geoffrey Webster, Director, Waste and Management Services

•    Graham Knowles, COO, iQRenew

•    Nick Cowman, National Business Development Manager, Enviropacific Services

•    Vanessa Seaton, Contracts Manager – Municipal Treatment & Collection, Veolia

 

TOMRA Operational Excellence

•    Cleanaway – hydrocarbons division

•    The Albury Waste Management Centre, Albury City Council

•    Dunmore Resource Recovery Centre, Shellharbour City Council

 

Judges

•    Terry Martin, General Manager, Brandown

•    Graham Knowles, COO, iQRenew

•    Phil Carbins, State Strategy & Program Manager NSW/ACT, SUEZ

•    Mark Taylor, Group General Manager SA & NT, Veolia

 

Bingo Innovation Award

•    Integrated Recycling

•    Coca-Cola Amatil

•    Alex Fraser Group

 

Judges

•    Mark Rawson, Managing Director and Principal Consultant, Rawtec

•    Richard Collins, Principal Consultant, Waste Advisory, Arcadis

•    Kelvin Davies, Project Manager Australasia, Nextek

•    Marina Wagner, Sustainable Solutions

•    Henry Anning, CEO, ResourceCo Energy Systems

•    Pam Allan, former NSW Environment Minister

•    Cate Turner, Manager Recycling Industry Support, Sustainability Victoria

•    Vanessa Seaton, Contracts Manager – Municipal Treatment & Collection, Veolia

 

Arcadis Outstanding Facility Award

•    TOMRA Recycling Centre, Coconut Grove NT

•    Erskine Park Transfer Station, Cleanaway

•    Knox Transfer Station, KTS Recycling

 

Judges

•    Kathy MacInnes, Associate Director, Ricardo Energy, Environment & Planning

•    Ron Wainberg, Technical Director, MRA Consulting Group

•    Terry Martin, General Manager, Brandown

•    Matthew McCarthy, Manager Townsville Waste Services, Townsville City Council

•    Tim Youe, CEO, Southern Metropolitan Regional Council

•    Phil Carbins, State Strategy & Program Manager NSW/ACT, SUEZ

•    Mark Taylor, Group General Manager SA & NT, Veolia

 

Young Professional of the Year

•    Laura Yum, Golder Associates

•    Jake Hilbert, Haulaway

•    Genevieve Daneel, Jacobs

 

Judges

•    Richard Collins, Principal Consultant, Waste Advisory, Arcadis

•    Kirstin Coote, Principal Waste and Amenity, City Operations Group, City of Melbourne

•    Garth Lamb, Chief Development Officer, Re.Group

•    Bettina Zimmermann, Senior Environmental Geologist – Environmental Management, GHD

 

APC Woman of Waste Award

•    Alison Price, Soilcyclers

•    Krysten Banks, Resource Recovery Australia

•    Jackie Garbutt, Re.Group

 

Judges

•    Kirstin Coote, Principal Waste and Amenity, City Operations Group, City of Melbourne

•    Geoffrey Webster, Director, Waste and Management Services

•    Tiana Nairn, Waste Reform Policy Program Manager, SA EPA

•    Rebecca Brown, Manager, Waste and Recycling, WALGA

•    Kim Glassborow, Partner, G&B Lawyers

•    Bettina Zimmermann, Senior Environmental Geologist – Environmental Management, GHD

•    Anne Prince, Director, APrince Consulting (APC)

•    Jason Sweeney, State Manager, Recycling NSW/ACT, Boral Recycling

 

Communication Engagement Success of the Year

•    City of Melville – Talking Trash the Melville Way

•    Bega Valley Shire Council – Recycling the Future

•    Re.Group – Return-It

 

Judges

•    Tiana Nairn, Waste Reform Policy Program Manager, SA EPA

•    Libby Eustance, Manager Communications and Education, Western Metropolitan Regional Council

•    Gayle Sloan, CEO, WMRR

 

WARR Workplace of the Year

•    Cleanaway Waste Management

•    SUEZ Australia and New Zealand

•    Alex Fraser Group

 

Judges

•    Shaun Rainford, Associate Principal, Resource and Waste Management Leader, Arup

•    Henry Anning, CEO, ResourceCo Energy Systems

•    Nick Cowman, National Business Development Manager, Enviropacific Services

 

Doug Dean Leader of the Year

•    Adam Faulkner, Northern Adelaide Waste Management Authority

•    Matt Genever, Sustainability Victoria

•    David Clancy, Cleanaway

 

Judges

•    Ron Wainberg, Technical Director, MRA Consulting Group

•    Garth Lamb, Chief Development Officer, Re.Group

•    Shaun Rainford, Associate Principal, Resource and Waste Management Leader, Arup

•    Miranda Ransome, Director, Specialised Waste Treatment Services

•    Georgina Davies, Director, The Waste to Opportunity Enterprise

•    Kim Glassborow, Partner, G&B Lawyers

•    Paul Haslam, State General Manager, South Australia, SUEZ

•    Pam Allan, former NSW Environment Minister

 

The team at Inside Waste look forward to celebrating the industry’s achievements with you on November 14.